fbpx
ניקוי רהיטי עץ

ניקוי רהיטי עץ

רהיטי העץ נמצאים בכל בית. העץ הינו אחד מהחומרים הנפוצים ביותר לייצור כל סוגי הרהיטים. רהיטי העץ, חשופים לפגיעות וללכלוך במיוחד, כאשר מדובר על בית שבני המשפחה בו פעילים. האמת היא, שרהיטי העץ, עשויים להתלכלך מכל מיני גורמים הראשון הוא כמובן האבק שכולנו מכירים. האבק אינו כה מזיק, אבל כאשר מצטברת כמות גדולה ממנו הסרת הלכלוך הופכת להיות מורכבת יותר, במיוחד כאשר הוא נדבק לרהיט. יש לדעת באילו חומרי ניקוי ייעודים יש לבצע ניקוי רהיטי עץ. למשל, כאשר הלכלוך מגיע בשל שומנים אם בשולחן האוכל או אזורים אחרים במטבח, שמן אשר אין מנקים מרהיט עץ, במיוחד אם אין בעץ שכבת הגנה, עשוי ליצור כתם ופשוט להידבק.

משטח עץ

ניקוי רהיטי עץ – הכתמים הנפוצים

כתמים שונים ברהיטי העץ, ניתן למצוא במיוחד על רהיטי ילדים, כמו למשל כתמים שנובעים מדיו או צבע. הכתמים הללו, בולטים הרבה יותר מאשר שומן או אבק. תתפלאו, אך גם זיעה עשויה להידבק לעץ מבלי שניתן לכך תשומת לב. כאשר הזיעה נדבקת לרהיט עץ, היא בעלת מראה אפור שחור וזה כלל לא פשוט להסיר לכלוך מסוג זה.

חומרי הניקוי המומלצים לניקיון רהיטי עץ

ישנם חומרים מיוחדים עבור ניקוי רהיטי עץ, אך ניתן אף לנקות את הרהיטים הללו, עם חומרים פשוטים יותר ומטלית בד רכה. לא כל חומרי הניקוי מתאימים לסוגי העץ השונים. גם אחר הניקוי של רהיטי העץ, ניתן לשמן אותם בשמן ייעודי אשר יש להתאים על פי סוג העץ אשר ממנו מיוצרים הרהיטים ולהקנות לריהוט מראה חדש, רענן ואף נקי יותר. יש לנסות את חומרי הניקוי עבור רהיטים מעץ, בפינה נסתרת, כך שלא יהיו סיכויים שהם לא יתאימו ויהיה סימן בולט על הרהיט.

לפני כל ניקוי רהיטי עץ, יש לדעת לגבי הגימור או ההגנה שהוא חשוף. במידה ואינכם בטוחים, תוכלו לבצע מן מבחן פשוט, יש לשפוך 2-3 טיפות מים על העץ, במידה והמים נספגים, סימן שהעץ חשוף ואינו מוגן השכבה מיוחדת. אם המים נשארים עומדים, סימן שהעץ אכן מוגן. יש לדעת לגבי כלי הניקוי שיש לעבוד עמם. למשל מטלית מיקרופייבר, הינה היעילה ביותר ל-ניקוי רהיטי מעץ, היות והיא אינה משאירה סימנים או סיבים. כידוע, רהיטי עץ, עשויים מחומר טבעי ולכן, חומרי ניקוי אשר משאירים חומרים כימיקלים ואגרסיביים, עשויים לפגום במראהו. זו הסיבה שיש להשתמר בחומרי ניקוי שמיועדים אך ורק לרהיטים מעץ.

ניקוי רהיטי עץ, ניקוי ארונות מטבח

ניקוי רהיטים מעץ – עשה ואל תעשה

כאשר ישנם כתמים עקשניים על רהיטי העץ בביתכם, כדאי לא לנסות באגרסיביות כמו באמצעות מברשות קשות או סקוטש' העשוי מברזל, לנסות ולשפשף את רהיטי העץ. יש להיזהר שבעתיים עם מברשות קשות או סקוטש, כאשר מדובר ברהיטים עם גימור מבריק. יש להימנע כמה שיותר בעת ניקוי רהיטי עץ ממים, שכן המים גורמים לרהיטים מעץ להתנפח. ניתן בכל זאת, לנגב את הרהיט במטלית לחה שספוגה מאוד ואז לייבש עם מטלית יבשה. מי שמעוניין בברק, יוכל לעבור עם ספריי שמנוני לרהיטי עץ שיגרום לרהיטים, להיראות מבריקים ורעננים ולבטח מטופחים יותר.

ניתן בהחלט אף לשמר את הרהיטים, היות ומלבד ניקוי רהיטי עץ, יש לשמר אותם באמצעות חומרים מיוחדים כגון שמן מיוחד לרהיטי עץ, אשר גם מגן על הרהיטים וגם שומר עליהם למשך שנים רבות יותר.

שיטות ידועות וישנות יותר לניקוי יעיל של רהיטים העשויים מעץ

ישנן שיטות שונות שעשויות להחזיר את המראה החדש יותר, עבור רהיטי העץ שברשותכם. באמצעות קליפת אגוז רכה כגון אגוז מלך, תוכלו להחזיר לרהיטים את המראה החדיש שלהם ממש כשם שרכשתם אותם מהחנות. יש לחתוך את הקליפה ולשפשף את הרהיט באמצעות צדו הפנימי של אגוז המלך. יש להגן על הידיים בעזרת כפפות, כך שהשיוף עצמו לא יפגע בעור ידיכם.

אם הרהיט שלכם, מצופה בלכה או שעווה, יש לנקות את הרהיט שהוא בעל מראה מבריק באמצעות מטלית בד רכה ולחה באמצעות תרסיס או לעשות שימוש עם נוזל לניקוי עץ שמתאים לסוג העץ שממנו מיוצר הרהיט. זה ידוע, כי רהיטי העץ בבית, משרים בקרבנו אווירה חמה ונעימה אך חסרונם הוא שהם פגיעים יותר וכל שריטה או סדק בעץ, ניכרים מיד לעין. ניתן בהחלט לשמור על רהיטי העץ לנצח. עצם העובדה שישנם רהיטי עץ עתיקים שקיימים כבר מעל למאה שנה, רק מחזק בנו את העובדה שבאמצעות שימור נכון של העץ וניקוי נכון, הוא יכול להישאר מטופח, למשך שנים מאוד רבות .

שידת עץ

שימוש קבוע בתרסיס ניקוי לעץ

על מנת לתחזק נכון ולבצע ניקוי רהיטי עץ על בסיס שבועי קבוע, יש להשתמש רק עם רסיסים מיוחדים לעץ ואפילו לעיין על חומר הניקוי, כאשר רשום בהוראות השימוש לאיזה סוגי עץ, התכשיר הניקוי שאתם מעוניינים לרכוש מיועד. ההגנה של תכשיר הניקוי המיוחד לרהיטי העץ, מעניקה לרהיט הגנה מונעת מפני כתמים ומעניקה לו שכבה של ברק. יש להשתמש במוצר אשר מכיל חומר אנטי סטאטי אשר דוחה אבק.

ניתן לבצע טיפול לחידוש העץ וכיסוי של שריטות וסדקים. פוליטורה מחדשת את מראה העץ ויש לעקוב אחר ההוראות. ישנם אנשים, אשר אינם מוכנים למכור או להשליך את רהיטי העץ, היות ויש להם ערך סנטימנטלי, למשל, כאשר הרהיט הוא מזכרת מההורים או שהוא בעל ערך רב הן בגלל סוג העץ, כגון עת טיק שהוא אחד מסוגי העץ היקרים ביותר, או בגלל שהרהיט הוא עתיק מאוד. אנשים אלה, יעדיפו לחדש את רהיטים, מלבד לשמור על הרהיט על ידי ניקוי רהיטי עץ. שימוש בלכה שמתאימה לסוג העץ, יכסה על שריטות או סדקים ואף יגן על העץ. ישנם סוגי רהיטים שיש להם סדקים טבעיים, ביות והעץ נוטה להתכווץ ולהתרחב על פי תנאי מזג האוויר.

העלמת שריטות על רהיטי העץ באמצעות תכשירים מיוחדים

שריטות בעץ, ניתן יהיה להעלים באמצעות שיוף עדין. לאר השיוף, יש למרוח לכה על המשטח באופן אחיד כאשר מרחתם לכה על רהיטי עץ, יש לנקות את הרהיט לאחר שהתייבש כמובן באמצעות תכשירים מיוחדים לניקוי רהיטים מעץ מלא. ישנם חומרי ניקוי המכילים וקס מיוחד, אשר מתאים להברקת העץ. תכשירי ניקוי אלה, ניתן יהיה למצוא בחנויות מיוחדות לשיווק אביזרי עץ מה שיעניקו לרהיטי העץ את הברק הנכון וינקו אותם היטב.

ישנם רהיטי עץ, אשר מיועדים לגינה או למרפסת. רהיטים אלה במיוחד, זקוקים לשימור נכון. מריחת רהיטים המיועדים לגינה, באמצעות לכה, יבליטו את יופיים וכן יישמרו אותם להרבה זמן. יש לחזור על פעולת השימור אחת לשנה ולהימנע מלהשאירם תחת הגשם או בשמש הקופחת לשעות. כיסויים לריהוט גן, ניתן למצוא בחנויות המשווקות ריהוט גן, כך שתוכלו למצוא במחיר שווה לכל כיס, כיסויי ייעודיים שמגנים על ריהוט הגן מפני גשם, לחות ושמש קופחת במיוחד בקיץ החם של ישראל.

חדר שינה

ניקיון שוטף של הבית מבלי לפגוע ברהיטי העץ

כאמור, מים הם גורם מזיק במיוחד לרהיטים המיוצרים מעץ מלא. זוהי חלק מתחזוקה נכונה של רהיטי עץ. למשל בעת שטיפת הבית, אם אתם מאלה שאוהבים לשפוך הרבה מים, כדאי כי רגלי הרהיט לא ייספגו במים, היות ומים שחודרים לרהיטים מעץ, עשויים לגרום להם לריקבון וחבל, היות וזהו נזק בלתי הפיך. במידה ויש לכם כיסאות או רהיטי עץ קלים, מומלץ להרים אותם בעת השטיפה, כך שלא יבואו במגע ישיר עם המים.

למה עוד כדאי לשים לב באחזקה וניקוי של רהיטים מעץ?

במידה וראיתם בנסורת או הרבה אבק ליד רגלי הרהיט או בכתמים לבנים על הרהיט, סימן שהוא נגוע בתולעת עץ. במקרים אלה, יש להביא מדביר מיוחד המתמחה בעישון רהיטי עץ אשר חדרה בהם תולעת העץ. אם אתם מנקים באופן קבוע את רהיטי העץ שלכם, לבטח תשימו לב כי בעת ניקוי רהיטי עץ, ישנם סימנים מחשידים. ראשית, אסור לדחות את הטיפול ולהזמין מיד בעל מקצוע המתמחה בעישון הרהיטים. העץ אמנם הוא חומר יוקרתי ובעל מראה חמים אך מי שאוהב רהיטים מעץ, יודע, כי יש לבצע בהם תחזוקה שוטפת, מלבד הניקיון, גם לרהיטי הגן שזקוקים למריחת חומרי הגנה אחת לשנה וכן להגן על הריהוט באמצעים שונים שישמרו עליו מפני זנקי מזג האוויר.

כדאי תמיד, לשאול את מוכר הרהיטים שממנו רכשתם אותם, לגבי הטיפול הנכון, הניקיון והתחזוקה השוטפת של רהיטי העץ, היות והם אינם זולים ועל מנת לשמור על מראם היפה, יש לדעת כיצד לתחזק ולנקות אותם, כך שייראו נהדר גם לאחר שנים רבות.

מאמרים קשורים בנושא שיעניינו אותך

אהבתם את המאמר?
שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
Open chat
שלום וברכה!
אני דניאל הבעלים של we-clean.
אני כאן כדי לספק לכם שירות ניקוי ברמה הכי גבוהה שיש.