שרשרת, מנעול, חלודה

ניקוי חלודה

חלודה, נוצרת בתהליך בעל שלושה שלבים עיקריים:

  • כאשר ברזל חשוף נוגע בחמצן.
  • חלודה פריכה מתקלפת לאט וחושפת עוד שכבת ברזל שחשופה אף היא לחמצן ומים.
  • תהליך התחמצנות ממשיך ככל שהחלודה חושפת עוד שכבות ברזל עד שהוא נאכל קליל מהחלודה.
מפתח, חלודה

ניקוי חלודה – שלבי הניקיון

כתמי חלודה למעשה, עשויים להופיע בכל מוצר מתכת, אם בחפצי הבית או אם מחוצה לו. כך שאם אנו מעוניינים לבצע ניקוי חלודה, יש לדעת כיצד לבצע אותו על הצד הטוב ביותר. אוויר קטנים מאוד, מה שמאפשר לחלודה להמשיך ולאכול בברזל. יש להשתמש בחומר מיוחד שיטפל בשורש הבעיה. גם כתמי החלודה, עשויים להופיע בכל מיני מקומות בבית, אם למשל השארתם ברזל על קרמיקה בחדר הרחצה והחפץ החל להשאיר סימני חלודה על הקרמיקה, יש לדעת באילו חומרים יש להשתמש, כך שמצד אחד נוריד את כתמי החלודה, אך מצד שני לא נפגע באריחי הקרמיקה בחומרי ניקוי אגרסיביים מדי.

יש לציין כי בעיית הופעת כתמי החלודה על משטחים שונים, היא בעיה ידועה יש לבצע ניקוי חלודה במקרים אלה, באמצעות חומרי ניקוי שניתן למצוא אף בחנויות לחומרי בניין. כאשר מדובר על כתמים של חלודה על משטחי שיש או אבן קיסר, יש למצוא חומר ניקוי מיוחד הנקרא: "מלח חלודה". ממיסים את הגרגרים במים פושרים מפזרים על האזור שבו מופיע הכתם ולאחר דקה או שתיים יש לשטוף את המקום באמצעות מים.

טיפים לניקוי כתמי חלודה מבגדים

מכירים את זה שאתם תולים כביסה לבנה, אטבי הכביסה שעשויים מפלסטיק או עץ, יש בהם חלק קפיצי העשוי ברזל ואז פתאום אתם רואים שלמרות שהכביסה היא לבנה ונקייה, מופיע לו כתם צהבהב עד כתום בפינה של הבגד, הסדין או המגבת? יש לבצע ניקוי חלודה מהבגדים בדרכים הבאות: ראשית, יש לטבול את הבגד בקערת פלסטיק, לשפוך עליו כמות חלב (כן חלב…) שתכסה את הבגד.

הניחו את הקערה במרפסת במקום שיש בו אוורור, עד למצב שהחלב יחמיץ. פעולה זו, מסירה את כתמי החלודה מהבגד. על פי המראה והריח שרחוק להיות נעים, פעולה זו של ניקוי חלודה היא אחת השיטות היעילות. יש לשטוף היטב את הבגד במים, לסחוט אותו ואז להעביר אותו לשטיפה במכונת הכביסה כרגיל.

ברז, נירוסטה, נקי ויפה.

שיטת ניקוי חלודה ממשטח נירוסטה ע"י שימוש בחומרים טבעיים וחומרי ניקוי

לאחר שניסינו לבצע ניקוי חלודה באמצעות חומרים טבעיים ביתיים, יש לשלב גם חומרים מלאכותיים. ישנה שיטה נוספת כאשר אתם חותכים תפוח אדמה וטובלים את חלקו החשוף בנוזל כלים. שילוב של שני חומרים אלה, כאשר הם באים במגע ישיר עם כתם החלודה נוצרת למעשה תגובה כימית שמפרקת את החלודה. פעולה זו, מומלצת לניקוי משטחי נירוסטה, אשר ספגו כתמי חלודה ממוצר שהחליד והיה זמן מסוים עד שנוצר הכתם.

גם שימוש בחומרים כימיים יש לבצע, רק לאחר שכל האפשרויות שניסינו עלו בתוהו או שהורידו רק חלק קטן מכתמי החלודה. יש לדעת כי חומרים פעילים כימיים, רעילים לסביבה. יש לשפוך נוזל הצתה על מטלית בד נקייה ולקרצף את המקום עד לקבלת משטח נקי. מיותר לציין כי יש להצטייד בכפפות מתאימות ואפילו במסכה מיוחדת להגנת דרכי הנשימה.

ניקוי ספות עם מברשת

טיפים לניקוי חלודה מספות, שטיחים ומזרנים.

לעיתים חלודה עלולה לפגוש בספות הבד, המזרנים או השטיחים שבביתכם. מקרים כמו אלו מצויים בעיקר כאשר מניחים מוצר או רהיט עם חלודה למשך זמן מה או כאשר אחד מברזלי התמיכה של המזרן צבר חלודה והוא מעביר צבע לרהיטים כמו ספות בד, מזרנים או שטיחים. אם זה המצב בביתכם, מומלץ להזמין איש מקצוע הבקיא ומכיר את שיטות הניקוי השונות ואשר יוכל להתמודד עם כתמים כמו אלו המוגדרים אצלנו ככתמים קשים. חברתנו WeClean מספקת שירותי ניקוי ספות, מזרנים, שטיחים וריפודים באופן מקצועי המסיר גם כתמים קשים כמו כתמי חלודה. להסבר מלא על מנקה ספות מקצועי בקרו.

ניקוי חלודה מספות וריפודים בשיטת עשה זאת בעצמך

אם בחרתם לנסות לנקות בעצמכם את החלודה מהספות או הריפודים, ישנן מספר שיטות להסירן ללא שימוש בחומרים בעייתיים. שיטה אחת היא שיטת החלב. החלב, מכיל רכיב אינזמתי המסוגל לפרק כתמים קשים וביניהם כתמי חלודה. יש לשפוך מעט חלב על אזור החלודה, השרו את החלב על הספות, המזרנים או השטיחים למשך מספר דקות והברישו עם מברשת בעלת שערות רכות. במקרים בהם הכתם לא הוסר לגמרי אלא רק הוחלש, מומלץ לבצע פעולה זו פעם נוספת ולסיום לייבש את החלב. שיטה נוספת לניקוי חלודה מספות, מזרנים או שטיחים היא באמצעות השריית אבקת סודה לשתייה עם מעט מים והשרייתה כלילה שלם. יש לשפוך לתוך כוס כשקית שלמה של אבקת סודה לשתייה ולהוסיף לה מעט טיפות מים (שהאבקה תיהיה נוזלית ויהיה ניתן "למרוח" אותה על הריפודים), יש להשרות למספר שעות או אפילו לילה שלם ולסיום לשאוב את שאריות האבקה.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

0/5 (0 Reviews)
אהבתם את המאמר?
שתפו ברשתות החברתיות
Call Now Button