fbpx
יהלום, אבן חן

ניקוי יהלומים ואבני חן

יהלומים נראים נפלא כשאר עונדים אותם בפעם הראשונה, אך יש לדעת כיצד לבצע נכון ניקוי יהלומים ואבני חן. באמצעות שיטת עשה זאת בעצמך, יש להכין חצי כוס סודה, כפית אבקת כביסה קלה (יש להימנע מאקונומיקה וחומרי ניקוי קשים אחרים). יש להכין מברשת שיניים רכה, בד רך או בד מיקרופייבר. יש להניח את התכשיט בכוס ולהוסיף את הסודה, הוסיפו גם את אבקת הכביסה וכאשר תראו בועות שנוצרות בסודה יש לסובב. הלכלוך שהצטבר מאחורי היהלומים ישתחרר. יש להניח את התכשיט בצד למשך עשרים דקות, כאשר הוא נמצא בחומרי הניקוי.

את ניקוי אבני חן ניתן לנקות באותה הדרך כפי שמנקים יהלומים. למשל אבני חן כגון: ספיר, רובי, פרידוט ואקוואמרין הן כמה מאבני החן שניתן לנקות באופן עדין יתר אשר את היהלומים. יש להכין כוס של סודה להניח בתוכה את התכשיטים בעלי אבני החן, יש לערבב בעדינו ולהשרות לשעה. את הלכלוך מסירים באמצעות מברשת שיניים רכה ולאחר מכן, שוטפים במים פושרים ולייבש באמצעות הבד. ישנן אבנים שניתן לבצע בהן ניקוי יהלומים ואבני חן, כאשר האבנים הן חזקות, אך לעומת זאת, ישנם אבנים שאינן מקבלות חומרים כימיים או חומצות שונות כמו למשל אבן האופל, שאפילו שינוי דרסטי בטמפרטורה, עשוי לגרום להן להיסדק או להישבר כליל.

ניקוי יהלומים ואבני חן עם סודה לשתייה

ניקיון עדין וזהיר בעת ניקוי יהלומים ואבני חן

יש לדעת כי לא כל חומר ניקוי ניתן יהיה לשמש בתור ניקוי יהלומים ואבני חן, לכן, חומרי ניקוי נגד אבנית או קורוזיה, עשויים לגרום נזק הן לתכשיט עצמו והן לאבני החן המשובצים בו. ישנן הוראות שונות שאינן קשורות לניקוי בלבד, כי אם לתחזוקה השוטפת של התכשיטים היקרים לכם. למשל, אם אתם מנקים את הבית, מומלץ להסיר את התכשיטים, כך שלא ייגרם להם נזק מחומרי ניקוי למיניהם, או בעת האפייה או הבישול, יש להימנע משימוש או ענידת תכשיטים, היות ואז, הלכלוך פוגם במראה התכשיט והוא אינו נוצץ כקודם. יש לאחסן בבית, כל תכשיט בתא נפרד, מה שישמור על האבנים והמתכת היקרה שממנה הם מיוצרים.

שומן טבעי שעורנו מפריש, מגע עם שמן, עבודה מאומצת כל לה עשויים לפגום בתכשיט שאמור לקשט את היד, הצוואר או האוזניים שלנו וחבל כי לא נשור, נחזק או נבצע בתכשיטים שלנו על בסיס קבוע, ניקוי יהלומים ואבני חן. מי שמעוניין באמת להשקיע בתחזוקה וניקוי מקצועי של אבני החן, מומלץ כי ירכוש את מכשיר האולטרה סוניק. מכשיר זה, למעשה פועל באמצעות גלי קול כאשר מחדירים בו תמיסת ניקוי המיועדת לניקוי כל התכשיטים המיוצרים מזהב טהור צהוב או לבן ואשר משובצות בהם אבני חן או יהלומים. הפולסים העוצמתיים במכשיר זה, מרטיטים את תמיסת הניקוי וגורמים לחומר הניקוי הייעודי לתכשיטים, לחדור לכל פתחי התכשיטים, כך שהוא מסיר לכלוך ושומן. יש לציין, כי אבנים כגון רובי וספיר, ניתן לנקות במכשיר האולטרה סוניק אבל אבני חן רכות או אטומות, לא ניתן יהיה לנקות במכשיר מקצועי זה.

הימנעו מניקוי עם חומרי ניקוי חזקים כאשר אתם עונדים טבעת או צמיד

יש לציין, כי כלור הינו האויב החזק של כל התכשיטים, גם אם מדובר ביהלומים שידוע, כי הם החומר החזק ביותר בעולם. יש לקחת את התכשיטים שלכם, לבדיקה שנתית אצל תכשיטן, כך שיבדוק ם חסרות אבנים, או שיש לבצע בהם טיפול מקצועי ויעיל כגון ניקוי יהלומים ואבני חן. יש לנקוט אמצעי זהירות כגון הימנעות מניקוי התכשיטים, במיוחד הקטנים והעדינים שבהם מעל הכיור. רבים מהתכשיטים, מצאו עצמם בצינור הביוב, היות והם נפלו ישירות לפתח המים בכיור.

יש להרחיק תכשיטים מהישג ידם של ילדים, היות והילדים מסתקרנים ונמשכים אליהם כך שהם עשויים להיאבד. יש לזכור, כי את ניקוי יהלומים ואבני חן, יש לבצע רק באמצעות מים פושרים ולא רותחים. את התכשיטים ניתן לנקות באמצעות חומרי ניקוי ביתיים על בסיס קבוע כמו אחת לחודש באמצעות סבון כלים, כאשר אתם משרים את התכשיטים, למשך 20 דקות. גם הזהב יבריק באמצעות שטיה וניקוי נכון של התכשיטים.

יהלומים מדהימים

תחזוקה נכונה של התכשיטים לא תצריך מכם ניקוי תכוף

יש לציין, כי תחזוקה שוטפת ונכונה של תכשיטי הזהב שלכם, לא תצריך מכם, ניקוי יהלומים ואבני חן באופן תכוף גם באמצעות משחת ומברשת שיניים, ניתן להבריק היטב את התכשיטים שלכם. גם ענידת התכשיט בזמן המקלחת, עשויה לצבור בו שומנים ולכלוך, כגון שומן מהגוף, שאריות של סבון או מרכך שיער ולכן יש להימנע מענידת תכשיטים כאשר אתם מתקלחים. גם רחצה בבריכה עשויה לגרום נזק לתכשיטים. גם בישום ומוצרי קוסמטיקה אחרים יש להיזהר מהם בכדי לשמור היטב על התכשיטים .
כאשר מדובר על תכשיטי יהלומים, החוקים משתנים מעט, למשל יש לדעת מה רשימת חומרי הניקוי שמתאימים לניקוי תכשיטים כגון: אקונומיקה, אצטון, אבקות שמשפשפים בהן את הטבעת, כל אלה עשויים מחומרים כימיים אשר עשויים גם לפגוע באבני החן או היהלומים וגם עשויים לשבור או לסדוק את המתכת כגון הזהב שממנו מיוצרים התכשיטים.

ניקוי יהלומים ואבני חן באמצעות מכונות ניקוי ביתיות

ישנן מכונות ניקוי ביתיות, אשר נתן באמצעותן לבצע ניקוי יהלומים ואבני חן. לפני שתכניסו את הטבעת או כל תכשיט אחר שמשובץ באבנים למכונת הניקוי, וודאו כי אין מדובר בתכשיט שהוא ישן או שקיים חשש לחוזק האבנים. במקרים אלה, פנו אל תכשיטן מוסמך שידע לנקות את התכשיטים הללו ואף לבצע בהן את חיזוק השיבוץ באופן מקצועי. עוד דבר שיש לדעת וחל בו איסור מוחלט, הינו הכנסת התכשיטים למדיח הכלים. אמנם נכון שיש בו חומר להברקת כלים אבל מומלץ שתכשיט שיקר לכם, לא ימצא את דרכו למערכת הביוב וכן, המלח מכיל רודיום.

כאשר אתן מורחות קרם לידיים, הטבעת מקבלת גוון עמום, במיוחד אבני החן שבה גם אם מדובר על יהלומים שאמורים להבריק. יש להשתמש עם קיסם אוזניים ואלכוהול, על מנת להקנות לטבעת ניקיון וברק מבלי שהיא תיפגע. אם תקפידו על כללי הניקיון הללו, תיהנו שנים רבות מתכשיטים מבריקי ונקיים, כאילו זה עתה נרכשו מחנות התכשיטים.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

אהבתם את המאמר?
שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
Call Now Button