fbpx
שעון כסף

ניקוי כלי כסף, זהב ונחושת

על מנת לנקות כלי כסף יקרים, תכשיטי זהב או כלי נחושת, אין צורך להשקיע בחומרי ניקוי מיוחדים או יקרים. חומרי ניקוי ייעודיים לניקוי כלי כסף או נחושת, עשויים להיות חריפים ולא ידידותיים לסביבה בעליל. ישנן כמה שיטות שניתן להיעזר בהן, כאשר הן יעילות לא פחות לביצוע ניקוי כלי כסף זהב ונחושת. יש לקחת קערה גדולה, אשר תכיל את כל כלי הכסף, יש לרפד אותה תחילה בנייר אלומיניום וממלאים את הקערה במים חמים יחד עם סודה לשתיה.

יש להניח בקערה את כלי הכסף, להוציא אותם לנגב. כלי הכסף, נוטים להצהיב מחמצון באוויר ולכן, יש לאחסן אותם במקומות סגורים ומוגנים. יש להימנע מחשיפה ישירה של כלי כסף עם אור שמש או למקור ישיר של חום או קור. על מנת ליהנות מראה מבריק של כלי הכסף יש לנגבם עם מטלית רכה אך יבשה.

ניקוי כלי כסף, ניקוי טבעות זהב, ניקוי תכשיטי נחושת

ניקוי כלי כסף ותחזוקה שוטפת

יש לנגב את כלי הכסף, אחת לשבועיים, ניגוב זה מונע מהצהבה ומעניק מראה זוהר ורענן לכלי הכסף שברשותכם. במידה ויש לכם פמוטים העשויים מכסף, ישנם מקרים שהשעווה של הנר נדבקת בפמוטי הכסף. יש לטפל בפמוטים במהירות האפשרית כאשר השעווה עדיין חמה. על מנת לנקות את השעווה תימס, יש להשרות את הפמוטים במים חמים למשך כמה שניות עד שתימס. לאחר מכן, יש לנגב ולבצע ניקוי כלי כסף זהב ונחושת בעזרת מטלית רכה. יש להימנע ממגע של כלי הכסף עם יין, מה שעשוי לגרום לכתמים על הפמוטים. ברגע שנשפך יין על כלי הכסף, יש לשטוף אותם מיד עם מים ולייבש אותם. לטיפים בנושא ניקוי יהלומים – כנסו.

שיטה נוספת ומוכרת לניקוי כלי כסף ונחושת, או יותר נכון את כלי הכסף יותר, הינה לעטוף אותם באמצעות בד להכניס למדיח, לייבש ולנגב. מומלץ לא להשרות למשך זמן רב את כלי הכסף. אם החלטתם לנקות את כלי הכסף באמצעות המדיח, כך שלא יתכהו ויבואו במגע עם כלים אחרים הנמצאים במדיח.

ניקוי כלי נחושת- כמה טיפים חיוניים

יש להכין תערובת של לימון ומלח שולחני, או תמיסת מלח לימון סמיכה או תמיסה של חומץ חם ומלח שעורבבה יחד עם קמח על מנת למנוע שריטות על כלי נחושת. יש לנגב מיד לאחר שטיפה עם מים ולייבש, היות ומגע עם מים או לחות על כלי הנחושת, עשוי לגרום לקורוזיה בכלים אלה. ניקוי כלי כסף זהב ונחושת, היא פעולה שעשויה להיות מורכבת ויש לדעת כיצד ניתן לבצע אותה באמצעות שיטות של ההורים או הסבתות שהחזיקו שנים כלים יפים העשויים ממתכות כגון נחושת או כסף.

על מנת לנקות כתמי חלודה מכלי נחושת, יש לקחת סקוטש ברייט יבש ולשפשף קלות, לשטוף ולייבש היטב..

שרשרת זהב

ניקוי תכשיטי זהב

מי שיש לו תכשיטי זהב, בוודאי יודע, כמה זה חשוב שהם יהיו נוצצים ונקיים. ראשית יש להכניס את התכשיטים לתוך גרב ממגבת, להניח בסיר עם מים וחצי כפית של סבון כלים ולהרתיח את הסיר כאשר התכשיטים בפנים. ניתן לנקות תכשיטי זהב שהתחמצנו, גם עם משחת שיניים. ניתן לנקוט בפעולות נוספות של ניקוי כלי כסף זהב ונחושת, באמצעות השריה של התכשיטים במים וסבון, או להרתיח אותם יחד עם שתי כפיות של אבקת כביסה. יש לשטוף את התכשיטים בעזרת מים נקיים ובאמצעות מברשת שיניים להגיע למקומות קשים על מנת להבריק את האבנים ואת המקומות שבהם הצטבר שומן ולכלוך.

לאחר השטיפה, יש לנגב היטב את התכשיטים עם מטלית. תכשיטים שנוקו רואים מיד והם נראים כאילו רכשתם אותם זה עתה מהחנות. ניקוי של תכשיטי כסף, יש לדעת כיצד לבצע. בחנויות התכשיטים, תוכלו לרכוש מטלית מיוחדת לתכשיטים. מומלץ לשמור את המטלית בשקית סגורה וחשוב כי תהיה תמיד יבשה. תכשיטי כסף ללא אבני חן, יתנקו בקלות באמצעות משחת שיניים סטנדרטית, חשוב לא לנקות במשחות שיניים שמיועדות להלבנת השיניים. לאחר הניקוי של התכשיטים באמצעות משחת שיניים, יש להשרותם בקערה עם מים חמים, לשטוף, לייבש עם מגבת ולעבור עליהם עם המטלית המיועדת להברקת התכשיטים.

שיטות “סבתא” עבור ניקוי כלי כסף, זהב ונחושת

שיטות שונות של אימא וסבתא, עבור ניקוי כלי כסף זהב ונחושת, ישמעו אולי מוזרות, אך ניקוי כלים אלה באמצעות תפוחי אדמה עשוי להבריק היטב כלים אלה. שימו בסיר תפוחי אדמה ובשלו אותם. לאחר הבישול יש להוציא את תפוחי האדמה, היות ובמים יש עמילן שנותר מתפוחי האדמה בעת הבישול.

כדי נחושת עתיקים

שיטות ניקוי של אספנים שונים האוספים כלי כסף ונחושת

ישנם אספנים רבים, אשר מעוניינים לנקות את הפריטים שעבורם הם יקרים מפז. למשל ניקוי של מטבעות נחושת עתיקות. ניקוי באמצעות חומץ על מנת להסיר את הגוון הצהוב שהתקבל בנחושת בשל חמצון. חומצת לימון יעלה למניעה של קורוזיה או גוון ירקרק שהכלים קיבלו עם הזמן. גם חומרי ניקוי ייעודיים להברקת וניקוי כלי נחושת, עשויים להיות יעילים. לא פלא שחומרים אלה, נמצאים אצל אספנים של חפצי יודאיקה וכלי נחושת. כאשר אתם מנקים פריטים העשויים מסגסוגת נחושת יש להשתמש במטלית או ספוג רך בלבד. אין לאחסן מוצרים מנחושת במקום שהכלים יבואו במגע עם חמצן.

יש להיזהר בבישול עם כלי נחושת, היות ומצבעה הירקרק הנחושת הופכת להיות בגוון אפור והיא הופכת להיות רעילה, כך שלבישול כלים אלה אינם מומלצים. עדיף שכלים אלה, יישארו בגדר של דקורציה בלבד. אם כבר הכלים העשויים מנחושת החלו לקבל גוון אפרפר, יש להכניסם לתוך מים חמים עם חומר ניקוי, לשפשף אותם מעט ולשטוף עם מים קרים. אם מדובר על כלי נחושת ישנים יש להכניס למים החמים כמות קטנה של מלח ולהביא לרתיחה. כאשר הכלים מתקררים, יש לשטוף אותם במים קרים ולנגב באמצעות מטלית רכה.

אם יש ברשותכם כלים מנחושת עתיקים ואתם מעוניינים לשמר אותם, כדאי תמיד לשאול בעצה של אספנים מומחים, אשר ישמחו לתת לכם טיפים יעילים של ניקוי כלי כסף זהב ונחושת. בדרך זו, תאמצו שיטות שונות לניקוי יעיל ושמירה על חפצים היקרים לכם כמו כלי נחושת או כסף.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

אהבתם את המאמר?
שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
Call Now Button